Page 3 of 30 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 43 to 63 of 629

Thread: Andrei Pavel - un sportiv demn de toata admiratia

  1. #43
    Int. Explorer Darius's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,065
    Reputatie
    1
    Multumesc pentru link...nu am gasit site-ul acesta pe google...mersi inca o data.
    Boots to unwashed masses!

  2. #44
    retired Cneazul's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    in the middle of nowhere
    Posts
    8,584
    Reputatie
    1
    cu placere si-altadata
    nu mai cere .
    sa cresti mare

  3. #45
    retired Cneazul's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    in the middle of nowhere
    Posts
    8,584
    Reputatie
    1
    CAREER HIGHLIGHTS
    1996 – Reached first ATP SF in Bucharest and played in Olympics… 1997 – Advanced to SF in Chennai…1998 – Captured first ATP title in Tokyo (d. B.Black) and first Romanian to win a title since Ilie Nastase in 1978… Won first ATP doubles title in Bucharest (w/Trifu)… 1999 – Reached two ATP finals -- Munich and ‘s-Hertogenbosch …Won Venice Challenger (d. Dosedel)… 2000 – Won title in St. Poelten (d. Ilie)… 2001 – Won AMS Montreal (d. Rafter)… Held 46 consecutive service games and saved 16 of 16 break points there until losing serve in first game of second set vs. Rafter… Earned a career-high $800,714… 2002 – Won a career-high 44 matches and advanced to his first Grand Slam QF at Roland Garros (l. to Corretja) and during rain-delayed QF he became a father for second time… Also went 6-0 in Davis Cup play during year (4-0 in singles)… 2003 – Finished in Top 100 for sixth consecutive season despite missing six months of season right wrist and back injuries from April through September… Had an 0-7 match record on year before going 7-5 in last five tournaments… Reached AMS Paris final (l. to Henman)… 2004 – The veteran Romanian finished in Top 20 in INDESIT ATP Entry Rankings for first time in his career… Began first three months by compiling a 12-7 record with five of his losses coming to Top 3 opponents (four to Federer, one to Ferrero)… His best result was SF in Houston (l. to Haas)…Finished in Top 20 after winning Ukraine Challenger (W/O vs. Kucera) in final week of season… Was 17-12 on hard, 15-9 on clay, 20-12 in tie-breaks.

    PERSONAL
    Won Roland Garros and reached SF at Wimbledon Juniors in 1992... Admired Ilie Nastase and Romanian soccer player Hagi... Moved to Germany at age 16, but competes for Romania in Davis Cup... Has a 34-18 career record (27-11 in singles) in 22 ties... Tries to find fishing area when traveling, especially in Australia and New Zealand... Considers backhand as best shot... Speaks English, Romanian, German and Italian... Wife, Simone (married Aug. 19, 1994); daughter, Caroline Elena (born July 19, 1999); son, Marius (born June 5, 2002

  4. #46
    trops mblue's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    1,651
    Reputatie
    1
    super om , un roman adevarat, pacat de desele lui accidentari, oricum multumuri si felicitari pentru tot ceia ce a facut pentru romania

  5. #47
    Just a girl Ad3ana's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova
    Posts
    354
    Reputatie
    1
    andrei pavel este cu adevarat un om extraordinar, cu atat mai mult cu cat e plecat din tara de 16 ani si locuieste in germania. este de admirat si chiar un exemplu pt toti sportivii.

  6. #48
    real champs Pepsi-Cola's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Alba-Iulia
    Posts
    790
    Reputatie
    1
    Andrei Pavel este cel mai bun jucator de tenis din romania si nu numai atat ....

  7. #49
    junior amatorul's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bicaz, Neamt
    Posts
    124
    Reputatie
    1
    Pavel este jucatorul pentru care am cel mai mare respect .........are forta si experienta necesara ca sa ajunga in top 10 dupa parerea mea ....inca mai poate si isi rezolva treburile cum trebuie

    FORZA PAVEL, esti cel mai tare

  8. #50
    junior Kinder's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    136
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by amatorul
    Pavel este jucatorul pentru care am cel mai mare respect .........are forta si experienta necesara ca sa ajunga in top 10 dupa parerea mea ....inca mai poate si isi rezolva treburile cum trebuie

    FORZA PAVEL, esti cel mai tare
    sint de acord intrutotul cu tine insa nu stiu daca mai are motivatia necesara sa revina acolo sus.

  9. #51
    junior amatorul's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bicaz, Neamt
    Posts
    124
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Kinder
    sint de acord intrutotul cu tine insa nu stiu daca mai are motivatia necesara sa revina acolo sus.
    mai stii?cred ca nu are sanse reale dar are toate calitatile necesare, trebuie doar sa aiba si mai multe dorinta

  10. #52
    sport legend
    Join Date
    Sep 2004
    Posts
    405
    Reputatie
    1
    andrei joaca joi si dupa french open o sa vina sa joace challengerul de la constanta.simplu si dublu.hai andrei succes la french open

  11. #53
    senior lethal's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    177
    Reputatie
    1
    nu stiu ce sa zic dar nu imi vine sa cred ca 2 saptamani fara asta nu va juca undeva si chiar mi-ar parea rau daca nu joaca la Wimbledon ,nici un alt turneu din intreg circuitul nu se aseamana cu un Grand Slam

  12. #54
    uni is dead
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    17,269
    Reputatie
    1
    Este in semifinale la dublu si nu-mi vine sa cred.....poatea ajunge in finala

  13. #55
    junior Kinder's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    136
    Reputatie
    1
    nu stiu nimic daca va juca la constanta. e ceva sigur? se va transimte challenger-ul de la constanta?oricum sint fanul lui andrei si mi-as dori sa-l pot urmari cu placere la tv.eu am auzit de un challenger al lui trifu si la bucuresti in august la care ar putea sa participe andrei pt a obtine puncte pt US Open, e adevarat?

  14. #56
    senior lethal's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    177
    Reputatie
    1
    Constanta
    1 Pavel, Andrei ROM 84
    2 Gabashvili, Teimuraz RUS 119
    3 Mazarakis, Vasilis GRE 162
    4 Mertl, Jan CZE 179
    5 Eitzinger, Rainer AUT 183
    6 Garcia, Adrian CHI 192
    7 Economidis, Konstantinos GRE 205
    8 Aldi, Francesco ITA 208
    9 Roger-Vasselin, Edouard FRA 216
    10 Crivoi, Victor ROM 214
    11 Ungur, Adrian ROM 221
    12 Meffert, Dominik GER 222
    13 Odesnik, Wayne USA 227
    14 Levy, Harel ISR 234
    15 Vacek, Jan CZE 237
    16 Rojer, Jean-Julien AHO 240
    17 Lorenzi, Paolo ITA 241
    18 Klec, Ivo SVK 244
    19 Lopez, Marc ESP 249
    20 Ventura, Santiago ESP 253
    21 Patriarca, Damian ARG 254
    22 Saoudi, Slimane ALG 263
    23 (SE)
    24 (SE)
    25 (WC)
    26 (WC)
    27 (WC)
    28 (WC)
    29 (Q)
    30 (Q)
    31 (Q)
    32 (Q)

    Alternates
    1.Stadler, Simon GER 264
    2.Vagnozzi, Simone ITA 265
    3.Lammer, Michael SUI 266
    4.Chadaj, Adam POL 269
    5.Granollers-Pujol, Marcel ESP 272
    6.Bohli, Stephane SUI 273
    7.Moraru, Gabriel ROM 275
    8.Popp, Torsten GER 279
    9.Uebel, Lars GER 282
    10.Navratil, Michal CZE 284
    11.Op der Heijde, Melvyn NED 288
    12.Villagran, Cristian ARG 291
    13.Sanchez de Luna, Jose Antonio ESP 294
    14.Mergea, Florin ROM 295
    15.Cuevas, Pablo URU 296
    16.Mirnegg, Marco AUT 298
    17.Pedrini, Marco ITA 306
    18.Wiltschnig, Herbert AUT 308
    19.Olejniczak, Dawid POL 315
    20.Schukin, Yuri RUS 317

  15. 7th June 2006, 19:25

  16. #57
    sport legend dorryn's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Basarabi
    Posts
    597
    Reputatie
    1
    joaca andrei la cta? cand si unde ? la sen in mamaia? as vrea sa-l vad si eu pe viu
    =-avem sangele alb si inima albastra-=
    ANTI bosanceanu !

  17. #58
    sport legend dorryn's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Basarabi
    Posts
    597
    Reputatie
    1
    joaca andrei la cta? cand si unde ? la sen in mamaia? as vrea sa-l vad si eu pe viu
    =-avem sangele alb si inima albastra-=
    ANTI bosanceanu !

  18. #59
    incepator premierall's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    bucharest
    Posts
    48
    Reputatie
    1
    La nivel national ,putin mediatizat si asta cu siguranta se datoreaza si faptului ca un jucator cum e Pavel , modest, educat,vorbeste mai mult cu munca si rezultatele decit cu gura.Pavel cu siguranta este un produs al sportului romanesc cu care ne putem mindri si un exemplu de urmat ,pentru sportivii acestei tari,o tara in care democratia prost inteleasa determina disparitia in timp a domeniului de selectie din rindul copiilor talentati.Tind sa cred ca un Pavel se va naste greu de acum in colo.Si daca ne uitam pe plan mondial cite tari detin mai multi jucatori de talia lui?Fiecare tara detine un numar redus de stfel de jucatori,poate mai putin america dar sa nu uitam de ce domeniu de selectie detin americanii la citi jucatori au la nivel de federatie(Peste 5 mil)cit si materialele sportive bazele antrenorii care le sunt puse la dispozitie.Asta e america face industrie din orice.

  19. #60
    sport legend luma's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    15,302
    Reputatie
    1
    Sa nu uit un lucru important. La multi ani, Andrei Pavel!

  20. #61
    AndreiPavel fan ana888's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Southside
    Posts
    1,179
    Reputatie
    1
    La multi ani Andrei!!!!ufff luma...mi-ai luat-o inainte...
    Adevarata frumusete izvoraste din sublim si simplitate.

  21. #62
    senior
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Constanta
    Posts
    241
    Reputatie
    1
    Da aveti dreptate, uitasem. LA MULTI ANI, ANDREI!!!

  22. #63
    senior
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    198
    Reputatie
    1
    Acest articol a aparut in GSP:

    Andrei Pavel a suferit recent o intervenție chirurgicală la sinusuri și va reintra în turnee în ianuarie 2007, la Australian Open. La capătul unui an 2006 în care a izbutit o finală la Poertschach și un "sfert" la Gstaad, Andrei Pavel a fost nevoit să se retragă de la ultimele turnee ale sezonului din cauza unor probleme medicale. Cel mai bun tenisman român s-a operat la sinusuri în urmă cu două săptămîni. "Trebuia să o fac mai demult, dar mereu a intervenit cîte ceva. Doctorul mi-a recomandat să iau trei săptămîni pauză totală, dar pentru că recuperarea a decurs bine, miercuri chiar am încercat să alerg un sfert de oră", a povestit Andrei, care încă se reface după intervenția chirurgicală.

    Aflat acasă, la Borgolzhausen, împreună cu familia, Andrei intenționează să vină pentru o săptămînă în România, in jurul datei de 6 decembrie. "Aș vrea să mă pregătesc împreună cu băieții în Poiana Brașov, dar încă nu e nimic sigur", a spus el. Anul acesta, Andrei va petrece Sărbătorile alături de familie, iar sezonul 2007 va începe pentru el cu primul turneu de Grand Slam al anului. "Nu merg în India, la Chennai. Probabil că întîiul concurs la care o să particip o să fie Australian Open. Voi juca în calificări dacă nu intru pe tabloul principal și o să fac pereche la dublu cu Waske", a dezvăluit Andrei. Și ca să arate că titlul de la München și semifinala pe care au reușit-o împreună anul acesta la Roland Garros nu au fost întîmplătoare, Andrei spune că va încerca să joace la dublu cu neamțul cam tot anul viitor.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •