Page 6 of 17 FirstFirst ... 4567816 ... LastLast
Results 106 to 126 of 340

Thread: Patinajul in Romania

  1. #106
    sport legend andreeas's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    1,400
    Reputatie
    1
    un articol interesant despre campionana nationala a Romaniei la patinaj artistic din perioada interbelica.

    http://www.monitorulexpres.ro/?mod=m...ste&s_id=71149

    poze frumoasa cu beatrice hustiu

    http://images.google.com/hosted/life...a%3DN%26um%3D1

    un interviu mai vechi cu gheorghe chiper care mie imi pare a spune multe despre situatia sporturilor de iarna din romania.

    http://www.presa-zilei.ro/stire/1353...ii-gratis.html
    Last edited by andreeas; 20th October 2009 at 17:31.

  2. #107
    Addicted 2Books Iulya's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Middle Earth
    Posts
    5,418
    Reputatie
    1
    Multumim mult pentru articole Andreeas!

    @Mihai, ce se mai aude de inaugurarea patinoarului ?
    [B][I][CENTER]Zoltan Kelemen/Nathalie Pechalat & Fabian Bourzat/Alena Leonova/ Anna Cappelini & Luca Lanotte/Florent Amodio/Aliona Savchebko & Robin Szolkowy/Alexander Majorov/[/CENTER][/I][/B]




    [CENTER] Anybody can root for a winning side. It takes character to stick with the underdogs![/CENTER]

  3. #108
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    mersi fain de articole !
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  4. #109
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0
    Multumim de articole! Foarte interesant cel cu patinatoarea din perioada interbelica
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

  5. #110
    sport legend andreeas's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    1,400
    Reputatie
    1

    patinoar in iasi

    La începutul lunii decembrie 2009, Direcția pentru Sport a Județului Iași inaugurează la Baza Sportivă Grădinari, un patinoar cu suprafață artificială uscată de 320 metri pătrați

    DSJ Iași inaugurează patinoarul din “Grădinari”

    Finanțarea construcției este asigurată de Ministerul Tineretului și Sportului, punctul forte al acestui proiect fiind lipsa oricărei restricții de sezon. Patinoarul poate fi folosit la orice temperatură, în orice anotimp, nu necesită surse de răcire și este destinat atât sporturilor de performanță cât și activităților recreative pentru ieșeni, indiferent de vârstă, dar și pentru diverse companii.
    "Iașul va beneficia atât din punct de vedere al imaginii pe plan local și național, cât și financiar, prin posibilitatea organizării de competiții și valorificarea economică a activității sportive de patinaj. Amplasarea patinoarului nu este aleasă întâmplător, ci este aproape de Campusul Studențesc Tudor Vladimirescu, astfel încât tinerii studenți să aibă și alte posibilități de petrecere a timpului liber, într-un mod sănătos și plăcut, ținând cont de faptul că educația fizică este o parte esențială a unui curriculum echilibrat, dar și de studiul Organizației Mondiale a Sănătății, care susține că 30 minute / zi la adulți și 60 minute / zi la copii, de activitate fizică moderată, reduc considerabil riscurile de accidentare, de apariție a bolilor cardiovasculare, accidentelor cerebrale, obezității.

    Rămân, alături de colegii mei, un continuu susținător al mișcării și al sportului, în general. Iașul trebuie să redevină un important centru sportiv în România, iar noi, cei care suntem azi sau mâine factori de decizie în domeniu, trebuie să facem tot ce ne stă în putință pentru împlinirea acestui deziderat", a declarat Constantin Neagu (FOTO), subsecretar de stat în Ministerul Tineretului și Sportului.

    „Se împlinesc șase luni de când mă aflu la conducerea Direcției pentru Sport a Județului Iași, timp în care, așa cum am promis, am încercat să determin ieșenii să facă mai mult sport, să acord sprijin financiar mai mare structurilor sportive cu proiecte în domeniul sportului pentru toți și sportului de performanță și implicit să îmbunătațesc imaginea sportului ieșean la nivel local, național și internațional. După amenajarea cu geamuri termopan a Sălii de atletism din Grădinari și după recompartimentarea Sălii de gimnastică din Păcurari, patinoarul din Grădinari reprezintă un punct culminant al investițiilor în sportul ieșean, care sper să aducă numai beneficii pentru comunitatea noastra locală", a declarat Ciprian Paraschiv, director coordonator al DSJ Iași.

    sport 365 . ro
    fara spatii nu imi apare adresa site-ului! oare de ce?

  6. #111
    Addicted 2Books Iulya's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Middle Earth
    Posts
    5,418
    Reputatie
    1
    Dat fiind ca m-a lovit insomnia ... m-am tot "plimbat" pe youtube si am dat peste 2 filmulete f f frumoase ( daca v-au placut v-as ruga sa lasati si un comentariu la video - ar fi dragut sa aratam ca ne pasa):
    Sectia de patinaj artistic a CSM Dunarea Galati prof. antrenor Ramona Dinu


    GRATZIANO DINU DEMONSTRATIE DE PATINAJ ARTISTIC PE GHEATA 2009
    PROF. ANTRENOR RAMONA DINU


    Si din istoria patinajului nostru - Codruta Moiseanu ( actualmente antrenoare)
    Last edited by Iulya; 3rd January 2010 at 07:38.
    [B][I][CENTER]Zoltan Kelemen/Nathalie Pechalat & Fabian Bourzat/Alena Leonova/ Anna Cappelini & Luca Lanotte/Florent Amodio/Aliona Savchebko & Robin Szolkowy/Alexander Majorov/[/CENTER][/I][/B]




    [CENTER] Anybody can root for a winning side. It takes character to stick with the underdogs![/CENTER]

  7. #112
    sport legend Clau93's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Far Far Away
    Posts
    1,666
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by flying_dreamz View Post
    buna idee!!
    aoleo... mai bine nu citeam ultimul post ca mi se face rau.....4 patinoare acoperite??? atunci nici nu e de mirare ce nu avem sportivi asa de buni.....


    La fel e si vorba ca in Romania lumea nu prea investeste in sport ca pe timpul comunistilor cand faceai sport aveai tot ce vroiai!

    Acuma atentia e mai mult pe altceva cum ar fi transport si de astea
    [SIZE="2"][B][COLOR="Red"]The people who are crazy enough to think they can change the world are the ones who do.[/COLOR][/B][/SIZE]

  8. #113
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Astazi se deschide oficial patinoarul olimpic din Brasov
    Se va juca un meci de hochei la inaugurare. Insa vestea si mai buna este ca in curand se vor organiza la Brasov: Campionatele nationale de patinaj artistic (juniori II si III)..+ o etapa de Grand-prix de juniori.

    http://www.monitorulexpres.ro/?mod=m...ort&s_id=86233
    Last edited by mikeyy; 18th February 2010 at 14:50.
    www.fangymnastics.com

  9. #114
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Ce veste buna Mihai, sper ca esti acolo si poti sa ne povestesti. Am vazut si la tv un fel de deschidere festiva, jocuri de lumini .....

    Tess parca ne-a spus prima oare de etapa de GP, iata ca avem si patinoarul.

    "ISU Junior Grand Prix of Figure Skating 2010/2011" - Brasov, 8-12 septembrie 2010.

    http://isu.sportcentric.net/db//files/serve.php?id=1757
    Last edited by Tracoromana; 18th February 2010 at 19:05.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  10. #115
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Nu, nu am putut sa merg. Am aflat tarziu.

    Insa am vazut toata festivitatea la o televiziune locala. Au fost jocuri de lumini, lasere. Au fost invitati si 2 patinatori din Germania, care fac parte din show-ul "Holiday on ice". Eu nu am auzit de cei 2...ea e Tanja Szewczenk

    Apoi au intrat pe gheata echipele de juniori ale Brasovului la patinaj viteza si shortrack.
    Iar in final au intrat sportivii de la patinaj artistic, legitimati la LPS Brasov....micuti patinatori, pana in 10 ani...care au facut un spectacol dragut Si inca un lucru de luat in seama...se pare ca avem si o pereche. Au prezentat si ei un show demonstrativ...din pacate nu au zis numele lor.

    Sala a fost plina, o atmosfera foarte placuta. Acum urmeaza meciul de hochei.
    Imi pare rau ca nu am aflat mai repede, dar asta este.
    Last edited by mikeyy; 18th February 2010 at 19:16.
    www.fangymnastics.com

  11. #116
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Nu, nu am putut sa merg. Am aflat tarziu.
    Insa am vazut toata festivitatea la o televiziune locala. Au fost jocuri de lumini, lasere. Au fost invitati si 2 patinatori din Germania, care fac parte din show-ul "Holiday on ice". Eu nu am auzit de cei 2...ea e Tanja Szewczenk
    Eu o stiu pe Tanja Szewczenko. A reprezentat Germania; a luat bronzul la CE 1998 atunci cand la baieti a fost podiumul in intregime rusesc - Yagudin, Plushenko, Abt. Era draguta.

    EDIT: si bronz la CM 1994.
    Last edited by Tracoromana; 18th February 2010 at 21:42.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  12. #117
    sport legend ricochet4's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    3,161
    Reputatie
    1
    Cum nu ai auzit de Tania, Mihai ? Eu am prins-o concurand.
    Laura, maailman kaunein tyttö

  13. #118
    Addicted 2Books Iulya's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Middle Earth
    Posts
    5,418
    Reputatie
    1
    [B][I][CENTER]Zoltan Kelemen/Nathalie Pechalat & Fabian Bourzat/Alena Leonova/ Anna Cappelini & Luca Lanotte/Florent Amodio/Aliona Savchebko & Robin Szolkowy/Alexander Majorov/[/CENTER][/I][/B]




    [CENTER] Anybody can root for a winning side. It takes character to stick with the underdogs![/CENTER]

  14. #119
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Ma pregateam sa postez si eu linkul.
    Super pozele!!!

    Sper sa va placa cum arata.
    Pe viitor vor creste numarul de locuri pentru spectatori.
    www.fangymnastics.com

  15. #120

  16. #121
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by andreeas View Post
    ce mama dracului se intampla in tara asta?????????// cum adica s-a desfiintat postul de antrenor??????? vreau sa pocnesc pe cineva, acuuuuuuuuuuuuuuuum suntem fara speranta in tara asta.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  17. #122
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by andreeas View Post
    Este revoltator!!! In loc de multumiri pentru toata zbaterea pentru calificare, pentru antrenamente normale...."Tehnicianul este susținut de patinatorul Zoltan Kelemen." Ca multi il mai sustin.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  18. #123
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    www.fangymnastics.com

  19. #124
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    eu am post comment si pe pagina ziarului.
    mama, ce nervi am . nu pot sa ma gandesc cu se simt zoli si cornel.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  20. #125
    melancholy iris_for_daria's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    over the rainbow
    Posts
    655
    Reputatie
    1
    eu am propus sa participe pentru o alta tara....pt ca aici nu merita sa se mai streseze....si noi oricum o sa-l iubim, indiferent daca e sustinut de federatia africana sau nu e sustinut de federatia romana.
    18 feb 2010 in Vancouver is: "The night they killed figure skating" - Elvis Stojko

  21. #126
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    eu in continuare nu pot sa cred. la comentariul meu la stirea tvr1 mi-a raspuns o tipa ca adrian ciobanu asta a avut nu stiu ce realizare la patinaj viteza. si mi-a luat mult sa ma abtina de la intrebarea , dupa mine legitima, si ce treaba are sula cu prefectura???? ce ma intereseaza pe mine realizarile lui in patinajul viteza, cand aici vorbim despre deciziile lui ca sef de federatie???
    de ce nu vad nimic la tv despre asta???
    as vrea sa pot stii mai multe. sa aud parerea lui cornel si a lui zoltan, chiar de la ei.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •