Results 1 to 15 of 15

Thread: Campionatul european de handbal

  1. #1
    Gymnastics Fan Mihaela's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Romania
    Posts
    521
    Reputatie
    1

    Campionatul european de handbal

    Fetele noastre au plecat azi in Danemarca unde vor incerca sa se claseze pe unul din primele 5 locuri. In urma cu cateva saptamani am invins si Rusia, intr-un turneu amical ce-i drept, dar se pare ca avem intr-adevar sanse sa revenim in top.

  2. #2
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    O clasare in primele 5 mi se pare mult, dupa ceea ce am vazut in ultima vreme. Poate Turneul Carpati sa mai fi spalat din pacate si sa mai fi dat ceva incredere in echipa. Oricum, o sa fie foarte interesant.

  3. #3
    manager Cipangoo's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    332
    Reputatie
    1
    Tare as vrea dar sunt ceea ce numesc oamenii un optimist realist adica pesimist.
    Cine stie. Poate totusi...
    Televizeaza cineva?

  4. #4
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    Ca intodeauna....TVR2. Maine de la 19:25 avem Romania - Austria.
    Sambata de la 17:25 avem Romania-Suedia. Si tot asa.......
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  5. #5
    junior
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    137
    Reputatie
    1
    Din fericire fetele au debutat cu dreptul.FELICITARI!!!Sa speram ca vor continua in aceeasi maniera.Mult succes!HAI ROMANIA!!!

  6. #6
    Gymnastics Fan Mihaela's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Romania
    Posts
    521
    Reputatie
    1
    Am invins si Suedia!

  7. #7
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    Mihaela,asta stim cu totii ! Tu ca moderatoare a acestui forum ,ar fi fost frumos sa bagi o mica parere ceva.
    Cum ti s-a parut jocul nostru ? Cum a fost comparativ fata de cel cu Austria...etc. Ce prevezi pentru viitor........
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  8. #8
    Gymnastics Fan Mihaela's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Romania
    Posts
    521
    Reputatie
    1
    Ok, Gabriel, nu uita insa ca "Alte sporturi" insemna vreo cateva sute, si numai in descrierea forumului de pe pagina principala sunt trecute vreo 16 sporturi. Eu pot sa-mi dau parerea si bineinteles c-o sa o fac, dar nu te astepta ca fiecare mesaj al meu sa fie o analiza profunda.

    Revenind la partida, mi-a placut jocul fetelor, si suntem clar pe o panta ascendenta. Apararea s-a descurcat neasteptat de bine desi portarii ar fi putut sa apere un pic mai multe aruncari. Pe de alta parte e o senzatie ca ne lipseste totusi ceva, am avut momente in care daca suedezele ar fi jucat ceva mai bine nu am fi rezistat. Ramane de vazut cum ne vom mobiliza in fata celor mai bune echipe, daca jucam ca ieri probabil n-o sa fie destul pentru primele 5 locuri.

  9. #9
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    Mihaela,nu astept parerea unei experte. Astept parerea unui om de rand care a vazut meciu. Adica...scorul il stiam si eu ,dar doream sa citesc niste pareri.

    Si acum sa spun si eu. Mi-a placut meciul ...desi o cam bagasem pe maneca cand suedezele s-au apropiat la 2 puncte. Credeam ca o sa cadem psihic pe final dar m-am bucurat sa constat ca nu a fost asa.
    Mi-a placut foarte ,foarte mult de Gabriela Tanase. Cred ca a dat vreo 4 goluri foarte importante.
    Si bineinteles nu am cum sa nu o mentionez pe "tavalugul" Carmen Amariei. Desi a gresit mult in aparare...eu zic ca ieri si-a facut datoria cu prisosintza.
    Sper ca vom bate Yugoslavia...pentru a intra cu maximum de puncte in faza a doua a grupelor.

    Din cate stiu eu ..urmeaza o grupa de 6. Dar nu am idee cum se va juca. Stie cineva cum se joaca mai departe ?
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  10. #10
    junior
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    137
    Reputatie
    1
    Din pacate,cu Iugoslavia nu a mai mers.Fetele noastre, scapate de grija calificarii ,nu s-au mai putut concentra si n-au mai reusit mare lucru.M-a exasperat portarita sarba,care a scos aproape tot....sau poate fetele nostre nu au fost inspirate!Oricum,bine ca am obtinut calificarea .Cred ca se mai poate retusa cate ceva din mers,pentru a face o figura frumoasa in celelalte meciuri.

  11. #11
    Gymnastics Fan Mihaela's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Romania
    Posts
    521
    Reputatie
    1
    Da, azi n-am mai rezistat in fata unei echipe care a gresit putin si a avut un contraatac foarte eficient. S-a ratat mult pe atac si mi s-a parut ca a fost si o problema de moral. N-am crezut in victorie, iar spectatorii le-au sustinut permanent pe adversare.
    Portarita lor m-a exasperat si pe mine, dar si comentariile lui Naum la adresa ei au fost cam enervante. Ba ca ar fi trebuit sa aiba grija de nepoti in loc sa joace, ba la un moment dat chiar a sugerat ca era bine daca se accidenta la o faza :?
    Oricum, e bine ca am ajuns si aici, iar pe viitor intr-adevar se mai poate retusa ceva. Primele 5 locuri par insa cam departe

  12. #12
    manager Cipangoo's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    332
    Reputatie
    1
    Din pacate nu se poate cu jucatoarele noastre. Orice alta echipa care revine dupa ce este condusa cu 5 goluri mananca echipa adversas. La noi nu se poate. Mai bine nu-mi mai dau emotii. Si ieri si alaltaieri la fel. Egaleaza cu vreo 10 minute inainte de final si dupa aia iau vreo 3 goluri bonus (daca te conectezi pana la 31 decembrie ). Si mai lasa-ma domnisoara moderatoare cu Amariei. De cand ma uit eu la handbal Amariei face o aparare de toata bafta. Nu se poate sa fi cat unul din raposatele turnuri gemene si sa nu faci si tu un blocaj acolo. Sa nu mai vorbim de depasiri. Jalon. Si nu poti sa zici ca e vreo pirpirie pe langa care sa poti sa treci ocolind-o de departe. Incep sa cred ca ar fi mai bine sa se apere cu varzaru in centru. Si mai e si problema cu extrema noastra de repriza a doua, Dobrin. Cand intra in joc se simte. Are un procentaj de speriat. Problema e ca intra in joc in ultimele 15 minute dar in teren din primul minut.
    A, si inca ceva despre interul nostru mult laudat: In afara de forta nu prea se remarca cu nimic. Nu vorbsc de procentajul de 50 % care e facut in mare parte din 7m, ci de suturile in blocaj care pe langa atacul pierdut le mai aduc si adversarelor un gol usor dat pe contraatac.
    In concluzie echipa romaniei e, in ochii mei, o non-echipa la care se vad faze hilare daca nu ar fi tragice cand ajung sa-si dea cap in cap poate dintr-o lipsa de viziune asupra jocului, poate din lipsa unor jocuri impreuna, o echipa care se bazeaza prea mult pe reusite individuale, o echipa la care ma uit de o groaza de vreme incercand sa vad o combinatie la care sa participe mai mult de doua jucatoare.

  13. #13
    Gymnastics Fan Mihaela's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Romania
    Posts
    521
    Reputatie
    1
    Eu n-am zis nimic de Amariei. In rest, sunt de acord cu tine Cipangoo. Nu mi-a venit sa cred cum ne-am prabusit dupa ce egalasem. Inainte de meciul cu Danemarca, Radu Naum spunea ca fetele nu sunt conectate la tensiunea partidei si asta s-a vazut. Otelea pare a fi un antrenor bun, dar poate nu destul de ferm. Pe de alta parte poate ca nici nu are destule mijloace sa le motiveze. Cand nu se poate, nu se poate, dar e frustrant sa vezi o echipa care ar putea face mai mult daca si-ar dori cu adevarat.

  14. #14
    junior
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    137
    Reputatie
    1
    Cred ca adevarata problema a echipei Romaniei este de natura psihica.E inadmisibil sa ajungi la un turneu final european si sa joci de parca ai fi la ora de educatie fizica si abia astepti sa se termine odata!
    Am impresia ca sunt vreo cateva jucatoare care nu prea mai au chef sa joace in nationala(castiga prea bine la echipele lor de club).Cred ca ar trebui sa se renunte la ele si sa se joace cu cle care vor intr-adevar sa faca ceva.
    Din pacate,insa,mi se pare ca sentimentul asta de "lehamite"e din ce in ce mai prezent la sportivii romani in general si cand spun asta ma gandesc la ceea ce a ajuns nationala de gimnastica feminina datorita faptului ca fetele nu mai vor sa faca vreun efort ci cred ca medaliile vin din oficiu,sau la faptul ca in ultima vreme d-l Filipescu din nationala de fotbal este accidentat pentru echipa nationala ,dar joaca in echipa de club.Si astea nu sunt decat doua exemple.As putea continua.
    Cred ca sportivii nostri ar trebui sa nu uite ca echipele nationale i-au lansat in lumea buna a sportului si sa faca tot ce pot pentru a reprezenta ROMANIA cu cinste,chiar daca asta inseamna un castig material mai mic decat la echipele de club. :x

  15. #15
    Gymnastics Fan Mihaela's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Romania
    Posts
    521
    Reputatie
    1
    Finala a fost un joc frumos, intre doua echipe care au luptat cu pasiunea care ne-a lipsit noua. E interesant ca la un moment dat, spre sfarsitul jocului de acum cateva zile, am fost la egalitate cu Danemarca, noua campioana europeana. Oricum, macar locul 7 ne-a facut cap de serie la tragerea la sorti pentru play-off-ul Campionatelor Mondiale si asa am avut norocul de a nimeri Turcia.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •