Cristi, din pacate o sa te dezamagesc. Nu pot sa te lamuresc despre Cooperativa. Nu pot sa aduc lumina in acest fenomen. Pentru ca nu dau doi bani pe ea, pe mine ma intereseaza sportul, sportivii, partea frumoasa a fotbalului (apropos, pulbicarea articolului cu AEK a fost o mare gresela facuta in lipsa mea, dar a trebuie sa dreg un pic busuiocul, asta a fost adevarul...).

Problema este ca peste tot exista o Cooperativa, in toate campionatele de fotbal din lume. Asta e fotbalul, isca prea multe interese, iar cei implicati in el sunt prea patimasi ca sa nu incerce tot ce le sta in potinta ca sa isi atinga scopul. Dupa mine, FIFA este cea mai mare Cooperativa. Dovada? Vizita lui Blatter in Romania, s-a pupat cu Sandu de parca erau frati de cruce, nu mai este nevoie sa spun de ce...

Ca si tine, ma uit la sport ca sa vad un spectacol. Spre deosebire de multi care scriu pe aici, mie imi place fotbalul nostru, as vrea sa ma duc mai des pe stadioane... Daca noi in Romania avem sansa sa vedem un fotbal care va creste cu timpul, uite ca in Italia suporterii asista la decaderea lui (vezi toate problemele financiare care alunga si vor alunga jucatorii). Sunt sigur ca si la noi fotbalul va merge spre bine. Vor veni din spate sportivi capabili si poate se va gasi o forta financiara care sa construiasca o echipa adevarata.

Exista o teorie, in care eu cred, ca fotbalul reflecta viata, mentalitatea dintr-o tara. La ora asta, asa este Romania, asta este fotbalul. Dunt multi oameni slabi in pozitii cheie.

Asadar, nu vreau sa ma gandesc la Cooperativa. Nu o neg, dar nu ma intereseaza nici negru sub unghie. Daca unii nu ar scrie de ea, nici nu ar exista. Nu dau doi bani pe finantatori si presedinti de club, modelele mele sunt sportivii si cred ca ei merita sa fie impinsi in fata. In spatele multor nume, mai ales a celor din Divizia A, se ascund povesti foarte frumoase...

Eu asteptam "informatiile sigure" ale lui Mozart, dar nu am primit nici un mail... De curiozitate, nu de altceva... Dar se pare ca Mozart s-a dus sa bea o cafea si dus a fost, cand a fost luat la bani marunti.