Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 64 to 84 of 98

Thread: Catalina Ponor se va antrena din nou cu Mariana Bitang

  1. #64
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Gimnastica, pe plan international reprezina cel de-al treilea sport ca audienta la Olimpiada dupa atletism si natatie....dar pt mine repr primul caci la olimpiada ma uit fara sa sar gimnastica.
    www.fangymnastics.com

  2. #65
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Am vazut la stiri ca Mariana Bitang i-a facut cadou Catalinei de ziua ei o cruciulita care sa-i poarte noroc. Sper sa ii poarte noroc si sa-i aduca in palmares medalia ce ii lipseste la barna.....
    www.fangymnastics.com

  3. #66
    dazed&confused praf_de_stele's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    15,970
    Reputatie
    1
    i-au luat interviu catalinei?
    [B][COLOR="Black"][SIZE="3"][I]I don't believe in God, I believe in Roger Federer[/I][/SIZE][/COLOR][/B]

  4. #67
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Intr-adevar in anul cu olimpiada nu au loc CM. A existat o exceptie: anul 1996cand au avut loc si CM si CE, in afara de JO (Atlanta).
    Dar au fost si perioade in care mondialele aveau loc la doi ani; la fel si europenele. din acest punc de vedere acum e mai bine deoarece avem si mondiale si europene in acelasi an. Din pacate s-a inceput organizarea de competitii majore (mondiale, europene) fara concurs pe echipe si chiar fara individual compus. O mare prostie. Farmecul conursului pe echipe sau chiar de la individual compus nu poate fi egalat de compexitatea exercitiilor din finalele pe aparate. De altfel, se spune ca o gimnasta completa este aceea care are cel putin o medalie la idividual compus. Sper ca niciodata la olimpiada sa nu se renunte la cele doua concursuri - echipe si AA.
    De asemenea mi-as dori ca FIG sa mediatize mai mult intrecerile din Cupa Mondiala si sa stabileasca un nou calendar de desfasurare a acestora; introducandu-se o finala de Cupa Mondiala la sfarsitul fiecarui an. Desigur asta implica si o crestere a premiilor in bani.
    Romania ar putea organiza si ea o etapa de cupa mondiala daca oficialii romani s-ar ocupa de construirea unei sali de gimnastica cu cateva mii de locuri asa cum merita acest sport care ne-a adus atatea bucurii......
    De asemenea in cadrul cupei mondiale s-ar putea concura nu numai pe fiecare aparat ci s-ar putea gasi si alte tipuri de concursuri: de exempu un concurs individual compus la "perechi"(un gimnast si o gimnasta concureaza la toate aparatele , se face totalul notelor celor doi). La un moment dat exista un astfel de concurs in Elvetia, cred, dar aproape deloc mediatizat.

  5. #68
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Am vazut la stiri ca Mariana Bitang i-a facut cadou Catalinei de ziua ei o cruciulita care sa-i poarte noroc. Sper sa ii poarte noroc si sa-i aduca in palmares medalia ce ii lipseste la barna.....
    Zi-mi si mie pe ce canal, te rog!

  6. #69
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ade17 View Post
    da, si mie mi-a placut de Andreea. dar Catalina e idolul meu.

    la anul parca nu mai sunt mondiale, daca este olimpiada...
    la patinaj sunt, in acelasi an cu olimpiada, si mondiale.
    Au loc europenele in martie sau aprilie; nu stiu exact.

  7. #70
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by cata10 View Post
    Zi-mi si mie pe ce canal, te rog!
    Cred ca pe TVR la stirile sportive
    www.fangymnastics.com

  8. #71
    dazed&confused praf_de_stele's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    15,970
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cata10 View Post
    Intr-adevar in anul cu olimpiada nu au loc CM. A existat o exceptie: anul 1996cand au avut loc si CM si CE, in afara de JO (Atlanta).
    Dar au fost si perioade in care mondialele aveau loc la doi ani; la fel si europenele. din acest punc de vedere acum e mai bine deoarece avem si mondiale si europene in acelasi an. Din pacate s-a inceput organizarea de competitii majore (mondiale, europene) fara concurs pe echipe si chiar fara individual compus. O mare prostie. Farmecul conursului pe echipe sau chiar de la individual compus nu poate fi egalat de compexitatea exercitiilor din finalele pe aparate. De altfel, se spune ca o gimnasta completa este aceea care are cel putin o medalie la idividual compus. Sper ca niciodata la olimpiada sa nu se renunte la cele doua concursuri - echipe si AA.
    De asemenea mi-as dori ca FIG sa mediatize mai mult intrecerile din Cupa Mondiala si sa stabileasca un nou calendar de desfasurare a acestora; introducandu-se o finala de Cupa Mondiala la sfarsitul fiecarui an. Desigur asta implica si o crestere a premiilor in bani.
    Romania ar putea organiza si ea o etapa de cupa mondiala daca oficialii romani s-ar ocupa de construirea unei sali de gimnastica cu cateva mii de locuri asa cum merita acest sport care ne-a adus atatea bucurii......
    De asemenea in cadrul cupei mondiale s-ar putea concura nu numai pe fiecare aparat ci s-ar putea gasi si alte tipuri de concursuri: de exempu un concurs individual compus la "perechi"(un gimnast si o gimnasta concureaza la toate aparatele , se face totalul notelor celor doi). La un moment dat exista un astfel de concurs in Elvetia, cred, dar aproape deloc mediatizat.
    da, ai dreptate. ar mai fi destule de imbunatatit in gimnastica mondiala. ar trebui sa fie mai multe competitii...diverse. dar nu noi putem hotari ce sa se schimbe. noi doar ne dam cu parerea. daca federatia nu se gandeste si nu pune in aplicare alte moduri de a "promova" mult mai mult gimnastica.
    am pus intre ghilimele pt. ca gim. este totusi destul de promovata. dar ar fi loc si de mai mult.
    [B][COLOR="Black"][SIZE="3"][I]I don't believe in God, I believe in Roger Federer[/I][/SIZE][/COLOR][/B]

  9. #72
    dazed&confused praf_de_stele's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    15,970
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Cred ca pe TVR la stirile sportive
    pai deja s-au dus.
    [B][COLOR="Black"][SIZE="3"][I]I don't believe in God, I believe in Roger Federer[/I][/SIZE][/COLOR][/B]

  10. #73
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Am vazut la stiri ca Mariana Bitang i-a facut cadou Catalinei de ziua ei o cruciulita care sa-i poarte noroc. Sper sa ii poarte noroc si sa-i aduca in palmares medalia ce ii lipseste la barna.....
    Vai dar ce religioasa e doamna Bitang. Propun canonizarea

  11. #74
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Vai dar ce religioasa e doamna Bitang. Propun canonizarea
    Am vazut acum in Libertatea un articol, a fost un medalion cu imaginea Maicii Domnului, cruciulita si un elefant.
    Mi se pare evident scopul "sa-i poarte noroc", mai mult superstitie decat credinta sau religie.
    Si imi aduc aminte ca am vazut de curand o emisiune cu Simona Amanar unde zicea ca ea intotdeauna inainte de concurs avea grija sa poarte aceleasi agrafe de par ca in ziua precedenta, costumul sa aibe mult alb, sa poarte o anume cruciulita si sa vorbeasca cu mama inainte.
    Poate ajuta si superstitia la marirea increderii inainte de concurs, nu stiu.

    Imi aduc aminte si de un interviu pe care l-a dat Catalina dupa ce s-a retras anul trecut, povestea ce nu i-a placut in cantonament.
    Printre altele, era nemultumita ca la lot nu exista un psiholog, si ca ea inainte de concurs isi dadea cu mir pe frunte, asta era singurul mod de a-si invinge emotiile.
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  12. #75
    dazed&confused praf_de_stele's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    15,970
    Reputatie
    1
    la lot nu exista psiholog? pai, eu cred ca ai mare nevoie de psiholog care sa te ajute, sa te scape de emotii, sa-ti sporeasca increderea...
    [B][COLOR="Black"][SIZE="3"][I]I don't believe in God, I believe in Roger Federer[/I][/SIZE][/COLOR][/B]

  13. #76
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Da nasol ca nu au macar un psiholog...de exemplu la patinaj artistic marii campioni au proprii lor psihologi, au o adevarata echipa in spate.....iar noi...oops
    www.fangymnastics.com

  14. #77
    dazed&confused praf_de_stele's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    15,970
    Reputatie
    1
    "traim in romania si asta ne ocupa tot timpul"

    fetele sunt obisnuite cu asa ceva...performanta continua sa faca. cred ca au un psihic puternic daca rezista. fiind si departe de familii, de prieteni.
    cred c-ar trebui ca federatia romana sa se ocupe mai mult de fete, sa le ofere cat de cat mai multa relaxare, confort...pt. ca, asa, cu medaliile se mandreste.

    prea multa indiferenta...
    [B][COLOR="Black"][SIZE="3"][I]I don't believe in God, I believe in Roger Federer[/I][/SIZE][/COLOR][/B]

  15. #78
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    De psiholog a fost vorba ca o sa se aduca la lot dupa ce si baietii si fetele (Nistor un special) au avut probleme la Europene. Dar nu mai stiu daca au adus sau nu.

    Doctor nu mai exista la lot de cand Oana (cel cu Nurofenul Andreei) a plecat si nici un alt doctor n-a indraznit sa-si mai asume raspunderea.
    Mai exista doar doamna Eta la lot, care e asistenta medicala si face si pe maseurul din cate am inteles.
    Baietii am auzit ca au doctor, iar totusi fetele se pare ca sunt tratate in alta parte.
    La Europene a fost doctorul echipei Germaniei care a avut grija de Sandra la un moment dat.
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  16. #79
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Catalina Ponor se va antrena alaturi de lotul olimpic la Izvorani, stire aparuta la jurnalul sportiv al TVR!

  17. #80
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cata10 View Post
    Catalina Ponor se va antrena alaturi de lotul olimpic la Izvorani, stire aparuta la jurnalul sportiv al TVR!
    Totusi, a mentionat ca nu accepta sa se pregateasca decat functie de programul stabilit de Mariana Bitang care va merge la sala la sfarsit de saptamana.

    De asemenea, Catalina nu s-a hotarat daca se va antrena la Deva, atunci cand lotul se va intoarce, dupa renovarea salii! sau poate ramane in Bucuresti (la lotul olimpic ma refer) conform proverbului: "daca nu vine Mahomed la munte vine muntele la Mahomed"

  18. #81
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Sper sa apara materialul si pe site-ul tvr-ului!

    mikeyy, daca ai timp, poate il postezi si aici dupa ca apare pe la tvr, pe site!

  19. #82
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1

  20. #83
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    In sfarsit a aparut si reportajul, multumim Ioana!!!
    www.fangymnastics.com

  21. #84
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Ce ti-e si cu ziaristii astia! Titlul articolului e "Ponor se intoarce la Deva" si in reportaj se zice ca de fapt exclude sa se duca la Deva. Ma intreb daca Alina Alexoi sau cine a scris stirea stie ca lotul va fi la Izvorani in urmatoarele 2 luni.
    Si mai e ceva ce ma cam pune pe ganduri. Zice ca cei care au hotarat asta sunt Stoica, Bitang si Forminte. N-au zis nimic de ce parere are Ponor. Sper sa fi vorbit Bitang cu ea inainte si sa nu ne trezim ca maine auzim altceva.
    Si nu imi place ca s-a stabilit doar ce va face in urmatoarele 2 luni. Dupa aia o iau iar de la capat cu parlamentarile? Sau o sa aibe cineva grija sa nu se termine reparatiile la Deva pana la olimpiada?
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •