Results 1 to 6 of 6

Thread: FOTBALUL ROMANESC : PLUSURI SI MINUSURI !

  1. #1
    ...
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,420
    Reputatie
    1

    FOTBALUL ROMANESC : PLUSURI SI MINUSURI !

    Intilnesc, aproape dupa fiecare joc al NATIONALEI sau al vre-unei echipe de club, indiferent de rezultatul obtinut, cam aceleasi pareri : "Sintem pe drumul cel bun !"

    Am impresia sau e chiar asa : cam de v'o 2 ani repetam acelasi lucru !

    Acum, dupa ce DINAMO si STEAUA (in ordine alfabetica ) au parasit UE, intrebarea revine cu si mai multa...ardoare !
    Nimic de zis ! Cele doua reprezentante s-au comportat ONORABIL...si-atit !
    Uitindu-ne doar in gradina vecinilor, observam ca si ALTII se afla pe... drumul cel bun !
    Nu cumva, tocmai faptul ca aceasta CUPA UEFA a adunat asa de multe echipe ne face sa...mascam un pic valoarea echipelor noastre ? Nu cumva facem un piedestal nemeritat fotbalului romanesc ?

    V-as ruga, daca va face placere, sa continuati lista pe care, in graba, o incep !

    PLUSURI

    -Avem baieti tineri, talentati, care prind repede...joaca !
    .................................................. .............................

    MINUSURI

    -Baza materiala care TINDE SPRE ZERO datorita "grijii netarmurite" a conducatorilor FRF !
    -Conducatori incompetenti la toate "etajele" fotbalului !
    -Antrenori, cu mici excepti, total depasiti de "teoria" fotbaluli modern !
    -Mentalitate de...invins (sau...TEAMA DE A CISTIGA !) !
    -Arbitrii si arbitraje sub semnul intrebarii !
    -Patroni care n-au decit un tel : CISTIG RAPID !
    -Pepiniera...NULA ! Lipsim de la aproape (sau ?) toate competitiile de tineret !
    -Neseriozitatea majoritatii jucatorilor profesionisti (care tine si de caracterul fotbalistului roman !) !
    - PRESA DE SPECIALITATE...BULEVARDIANA ! Care lanseaza mai mult stiri de senzatie si...dizgratie ! Care´, in speranta de a-si cistiga cititorii, recurge la cele mai josnice mijloace...NESPORTIVE !
    -Suporteri, in majoritate, de valoarea campionatului intern !

    Normal, lista se poate continua...
    Astept sugestii si eventual discutii pe teme...

    O zi faina !

    P.S. Gata ! Incepe AL BUNDY ! M-am carat !
    -

  2. #2
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1
    as zice ca avem totusi mai multe plusuri. Antrenori avem la echipele bune din campionat, gen Andone, Piti, Panduru, Badea, Petrescu(care desi e la Sportul mi se pare de viitor). Fotbalulu e in crestere. Anul trecut am iesit din primul tur fara sanse pentru vreo echipe. Acum am fost aproape de turul 3, implicit in crestere. Poate se gasesc altii care vad mai multe plusuri la ora asta si dupa vreo 6 beri. Deh, sunt la bairam cu oamenii mei de aici. O noapte de vis va urasc.

  3. #3
    techno-dork phil's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Edmonstone(d)
    Posts
    387
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ieppy
    . O noapte de vis va urasc.
    da ce ti-am facut monsher?
    "I'm a humble guy with a healthy desire." (Pixies)

  4. #4
    sport legend lupisor lupetto's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Posts
    717
    Reputatie
    1
    Din 2001, s-a vazut un anumit progres la echipele noastre. De data asta, Rapid si Dinamo s-au batut singure, iari Steaua a fost aproape egala lui Liverpool (o echipa puternica).

    Trebuie sa continuam acest progres, sa tinem jucatorii buni, sa umplem posturile deficitare (ex. apararea lui Dinamo si ofensiva Stelei) si sa incercam sa progresam.

    Daca o tinem tot asa, anul viitor nu m-as mira deloc daca am avea o echipa in primavara europeana si una in grupele Ligii Campionilor.
    [i] "Strength and honor" [/i]
    [b] MAXIMUS DECIMUS MERIDIUS [/b]

  5. #5
    ...
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,420
    Reputatie
    1
    JEPPY, antrenorii pe care ii numesti sint la..."mici excepti"

    Nu m-as grabi sa-i pun pe BADEA si PANDURU deja la CONSACRATII DIVIZIEI A !
    La CRAIOVA macar, cred ca s-a produs acel fenomen care URCA echipa dupa schimbarea unui antrenor ! Curind insa, dupa 2-3 infringeri consecutive, va veni momentul cind echipa trebuie sa arate daca are...INIMA ! Ceva imi spune ca la CRAIOVA nu are !
    Nu contest valoarea antrenorilor dar...
    La APULLUM (am scris corect ?) cred ca e tot un efect al dorintei de-a DOVEDI a jucatorilor !
    Normal, un merit il are si antrenorul ! Dar, si aici, astept reactia echipei dupa 2-3 infringeri consecutive !

  6. #6
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by phil
    Quote Originally Posted by ieppy
    . O noapte de vis va urasc.
    da ce ti-am facut monsher?

    very sorry, very late last night. Too much too drink.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •