Results 1 to 15 of 15

Thread: Campionatele Internationale de Gimnastica ale Romaniei 2007

  1. #1
    sport legend Mihaela P's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,389
    Reputatie
    1

    Campionatele Internationale de Gimnastica ale Romaniei 2007

    Au avut deja loc, ca in fiecare an, la Ploiesti.
    Eu am urmarit in mod special concursul fetelor si pot sa spun ca mi-a placut prestatia lor.
    Nu au avut concurente redutabile, dar lotul de la Deva s-a comportat bine si tind sa cred ca la Campionatele Europene de peste doua saptamani vom avea prestatii bune, asa cum ne-a obisnuit gimnastica de atatia ani.
    Sa dea Domnul ca glezna Sandrei Izbasa sa se vindece si sa concureze in nota ei obisnuita. Acesta este motivul pentru care nu a participat la finalele pe aparate.
    Steliana Nistor si Cerasela Patrascu au lucrat si ele foarte curat.
    Mie mi-a placut si Andreea Grigore. Pacat de ratarea de la paralele din concursul de individual compus. Stiu ca ea avea un paralel bun si chiar anul trecut la Internationale a participat in afara concursului cu exercitiul sau.
    Anul acesta in afara concursului au participat M. Berbecar la baieti , iar la fete Catalina Ponor la barna.
    Catalina a adus ceva modificari la exercitiul sau, dar si multe inexactitati, ezitari, nesiguranta. Asteptam sa vad o pirueta "oprita" (asta mi s-a parut ca a fost punctul slab la barna tuturor fetelor) , dar si ea la pirueta 720 a avut probleme.
    Dar , in general, dupa toate discutiile legate de faptul ca nu mai avem gimnaste si antrenori de lot (la care nu subscriu, pentru ca totusi Forminte a antrenat atatia ani lotul de junioare, iar rezultate au fost si la acest lot!!!) concursul a fost placut, exercitii bune, bine executate .

    Pacat ca nimeni nu s-a gandit sa scrie despre acest concurs pe forum. Eu am fost la Ploiesti, iar cand am venit in Bucuresti si am vrut sa vad parerea altora...surpriza! Nici macar nu s-a amintit de concurs.
    Totusi sunt Internationalele Romaniei la GIMNSTICA.
    Nu are rost sa ma leg de cat de mult sunt mediatizate alte sporturi, nu ar fi fair-play, dar chiar nu mai sunt iubitori de gimnastica?

  2. #2
    incepator
    Join Date
    May 2006
    Posts
    47
    Reputatie
    1
    Mersi mult de comentarii!
    Ce sa spun, eu nu sunt in tara si am incercat sa citesc cat am putut pe ziarele sportive de Campionatele Internationale, dar nu am comentat pt. ca nu am vazut nici un exercitiu.
    Eu m-as bucura foarte mult daca ar reveni Catalina Ponor, pentru ca cred ca una din problemele lotului nostru este ca fetele se retrag prea repede. Cred ca este si o presiune nejustificata asupra lor, si cum au un rezultat mai prost sau se duc la discoteca, se face un scandal monstru. De pilda, Khorkina a concurat pana la 25 de ani desi a avut multe ratari si rezultate proaste pe parcurs! Deci m-as bucura sa vad si la noi gimnaste care sa concureze macar pana la 20-21 de ani.
    Despre concursul baietilor ce comentarii ai? Am inteles ca nivelul a fost scazut la individual compus, dar ca pe urma si-ar mai fi revenit.

  3. #3
    sport legend Mihaela P's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,389
    Reputatie
    1
    In afara de Chorkina mai sunt si alte sportive care au o activitate competitionala indelungata. Sa nu mai vorbim de Chusovitina , care este un "fenomen", desi a trecut de 30 de ani concureaza cu pretentii la medalii in proba de sarituri. La noi putine fete mai prind 2 olimpiade, adica un ciclu cuprins intre 5-8 ani.
    Inca mai concureaza, desi are 20 ani, Floarea Leonida. Dar aici sunt multe de discutat .... Ea nu a prins echipa pentru Olimpiada de la Atena, nu a obtinut nici un titlu european sau mondial si nu beneficiaza de renta viagera.
    Si iata ca am pus punctul pe "i". Asta cred eu ca este probleme fetelor noastre. Se vad cu ceva bani dupa un titlu (40-50.000 euro), cu renta viagera, si simt ca s-au implinit. Oare asta sa fi fost scopul lor dupa atatia ani de munca? O casa si un salariu lunar???
    Se pare ca fetele care vin acum in echipa de seniori sunt mai ambitioase , ramane de vazut ce cuvant au de spus la comportamentul predecesoarelor lor.

  4. #4
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    da... am urmarit si eu cateva secvente mai mult pentru a vedea in ce stadiu ne aflam.
    Pacat ca nu se mediatizeaza cum ar fi meritat acest sport care ne-a adus imense bucurii. Asta e... fotbalul asta ne mananca zilele.
    Astept si eu cu nerabdare europenele si sper sa luam medalii cat mai multe. Dragulescu o sa faca o figura buna, zic eu. Si ma astept la evolutii bune de la intreg lotul de baieti.
    La fete, s-au cam stricat lucrurile. Presa de la noi a inteles sa mediatizeze altfel decat cum ar fi trebuit gimnastica si gimnastele. Si asa au aparut tot felul de tampenii care au dat peste cap si loturile si pregatirea gimnastelor. Sper sa-si revina Sandra pentru ca e nevoie mare de ea, iar Steliana si Catalina sa faca exercitii cat mai frumoase si sa vina toate cu capul sus acasa si cu multe medalii la gat.
    Aceste europene ar putea insemna o revigorare a imaginii bune a gimnasticii romanesti.

  5. #5
    incepator
    Join Date
    May 2006
    Posts
    47
    Reputatie
    1
    O problema majora esta ca in Romania lumea se asteapta in continuare sa primeasca totul de la stat. In alte tari nici nu cred ca exista renta viagera... Trebuie ca gimnastele sa invete sa-si foloseasca celebritatea sa faca bani, prin reclame, prezentari platite etc, si pe urma sa aiba un plan pentru viitor in loc sa se bazeze doar pe renta... Nu e nici o rusine sa faci spectacole pe bani, de exemplu - e chiar ceva ce merita incurajat - e mult mai bine decat sa iei bani de la stat pentru medalii olimpice. Trebuie sa ne mutam cu totii in directia asta.

  6. #6
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Cei care n-ati vazut Internationalele si vreti sa le vedeti, exista un site al unei egiptence, mare fana a romanilor, de unde puteti sa downloadati mare parte a exercitiilor fetelor
    Site-ul e aici: http://www.freewebs.com/rominter/2007wagaa.htm
    Si pueti sa dati si cate un search pe youtube, gasiti si acolo o parte din exercitii.

    Ma bucur ca mai scrie cineva pe aici. Imi cam trecuse speranta dupa atata timp de vorbit de unul singur

  7. #7
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by YoYoyOi View Post
    Sper sa-si revina Sandra pentru ca e nevoie mare de ea, iar Steliana si Catalina sa faca exercitii cat mai frumoase si sa vina toate cu capul sus acasa si cu multe medalii la gat.
    Aceste europene ar putea insemna o revigorare a imaginii bune a gimnasticii romanesti.
    Catalina nu va participa la europene. E in urma cu pregatirea din cauza ca a avut scarlatina. Poate la mondiale

  8. #8
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Irina P View Post
    Au avut deja loc, ca in fiecare an, la Ploiesti.
    Catalina a adus ceva modificari la exercitiul sau, dar si multe inexactitati, ezitari, nesiguranta. Asteptam sa vad o pirueta "oprita" (asta mi s-a parut ca a fost punctul slab la barna tuturor fetelor) , dar si ea la pirueta 720 a avut probleme.
    Catalina are doar urcarea putin schimbata. In rest eu am vazut acelasi exercitiu de anul trecut de la Volos. Pirueta 720 niciodata nu a oprit-o. De fapt nici nu incearca. O face de 765 ca sa poata pune frana pe latul barnei.

  9. #9
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by york60 View Post
    Despre concursul baietilor ce comentarii ai? Am inteles ca nivelul a fost scazut la individual compus, dar ca pe urma si-ar mai fi revenit.
    Nu ma pricep nici eu prea tare la baieti. Nu am vazut prea mari diferente intre concursurile din cele 2 zile.
    Selariu a fost foarte aproape sa piarda titlul la individual in fata francezului. Chiar ma intreb daca nu cumva l-au "ajutat" arbitrii...
    Daniel Popescu a facut un exercitiu extraordinar la cal in concursul individual, cel putin mie mi-a placut, dar in finalele pe aparate a ratat. Din cauza asta a si fost lasat acasa pentru europene. Pacat. Cred ca merita o sansa.
    Dragulescu n-a avut rival, ca de obicei la sarituri si sol, dar la sol se putea si mai bine.
    Mi-a placut Koczi foarte mult, are 2 sarituri foarte bune. Poate un bronz la europene?

  10. #10
    dazed&confused praf_de_stele's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    15,970
    Reputatie
    1

    Talking

    eu sunt noua pe forum si sunt o mare fana a gimnasticii artistice. idolul meu este Catalina Ponor si ma bucur f mult ca a revenit in gimnastica. si acum ma bucur ca am gasit un forum tare unde pot sa-mi spun parerea despre sport si ca am cu cine sa discut despre orice.
    despre internationale...mi-a placut mult prestatia romancelor, au facut legea. bine, nici macar n-au avut adversare, dar totusi exercitiile lor au fost in general bune. mi-a placut cel mai mult Steliana Nistor, are un exercitiu f bun la paralele si la celelalte si ma bucur ca a castigat individual compusul.
    la baieti, cu siguranta Dragulescu e cel mai bun si va castiga aurul si la europene. mi-a parut rau de Daniel Popescu ca a ratat la cal, dar mai poate lucra pana la europene.
    cel mai rau imi pare ca nu va participa si Catalina la Amsterdam. totul din cauza scarlatinei, dar daca asa e mai bine, asa sa fie. vreau f mult s-o vad castigand la mondiale si la Beijing.
    asa ca mult succes fetelor si baietilor nostri la toate competitiile!

  11. #11
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ade17 View Post
    mi-a parut rau de Daniel Popescu ca a ratat la cal, dar mai poate lucra pana la europene.
    Popescu a fost inlocuit pentru europene de Buidoso.

  12. #12
    sport legend Mihaela P's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,389
    Reputatie
    1
    Ma bucur tare mult ca mai iubeste cineva gimnastica. Chiar ma gandeam ca nu mai pot schimba pareri cu nimeni pe aici, ca vin Europenele si nu am cu cine comenta. Merci mult vlad001 si ade 17.

  13. #13
    dazed&confused praf_de_stele's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    15,970
    Reputatie
    1
    nu stiam ca Daniel nu va mai participa. de ce? mie imi place de el. are exercitii destul de bune. o fi ratat el atunci, dar ar fi facut fata totusi. ce s-a intamplat, mai exact?

    stai linistita Irina, eu acum am intrat pe forum si iubesc gimnastica. deci o sa tot postez. si va multumesc si eu ca sunteti fani si ca postati.
    [B][COLOR="Black"][SIZE="3"][I]I don't believe in God, I believe in Roger Federer[/I][/SIZE][/COLOR][/B]

  14. #14
    sport legend Pegasnegru's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    1,199
    Reputatie
    1
    Eu, facand parte din dispora, vad exercitiile fetelor noastre pe youtube. Asa am vazut exercitiile Ceraselei Patrascu de la internationale care m-au impresionat enorm!! Mi s-a parut (sper ca nu doar mie) ca fetita asta are un potential imens. Mi-a placut exercitiul ei promitator de la paralele, si siguranta de la barna si sol. Imi plac sariturile ei, in special closul la cap care are o amplitudine mare. Este inca junioara daca nu ma insel, nascuta in 1992, deci are timp sa mai creasca!

  15. #15
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Da, Cerasela e inca junioara, ca si Gabriela Dragoi si Andreea Acatrinei, dar toate 3 au drept de participare la mondialele de acest an. Se face o exceptie anul asta pentru junioarele care implinesc 15 ani in 2007 pentru ca la anul urmeaza olimpiada.
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •